Закон України «Про систему охорони психічного здоров’я»

15 січня 2025 року Верховна рада ухвалила законопроект «Про систему охорони психічного здоров’я». Документ спрямований на створення єдиної правової бази, впровадження європейських стандартів надання послуг та забезпечення ефективного державного контролю. Він визначає ключові принципи охорони психічного здоров’я, права громадян та механізми координації в цій сфері.

Які основні положення закону?

1
Передбачає чіткі визначення таких понять, як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоровʼя», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» та інші, необхідні для якісного юридичного регулювання цієї сфери.
2
Передбачено обов’язок надавачів послуг у сфері психічного здоровʼя бути зареєстрованими в установленому порядку як фізична особа-підприємець або субʼєкт господарювання незалежно від форми власності та організаційно-правової форми.
3
Визначає види допомоги у сфері психічного здоровʼя для цілей цього Закону:

  • психосоціальна допомога;
  • психологічна допомога;
  • психотерапія;
  • психологічна реабілітація;
  • психіатрична допомога.
4
Приділено суттєву увагу охороні психічного здоровʼя на робочому місці. Зокрема, закон пропонує роботодавцям розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці. Роботодавець з кількістю найманих працівників 50 і більше осіб створює службу психічного здоров’я. На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби психічного здоровʼя можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну професійну підготовку. На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби психічного здоровʼя можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку. Кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров'я на робочому місці.
5
Сертифікація психологів і психотерапевтів.
Закон встановлює вимоги до фахівців у сфері психічного здоровʼя, а саме:

  • фізичні особи, які надають допомогу у сфері психічного здоровʼя,
  • мають відповідну освіту,
  • володіють необхідними для цього професійними знаннями та навичками,
  • виконали встановлені законодавством вимоги щодо атестації та/або сертифікації.
Порядок сертифікації ще не затверджений. Протягом року уряд має створити Національну комісію з питань психічного здоровʼя. За рік Комісія напрацює низку нормативно-правових актів, що врегульовуватимуть процес сертифікації.
6
Нацкомісія також повинна буде створити й запустити Реєстр надавачів послуг у сфері психічного здоров’я.
7
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та вводиться в дію через один рік після дня його опублікування. Протягом шести років з дня опублікування цього Закону, сертифікація фахівців у сфері психічного здоровʼя, є добровільною. Через шість років з дня опублікування цього Закону така атестація є обовʼязковою.
8
Зміни вносяться в низку законодавчих актів, зокрема: статтю 158 Кодексу законів про працю України, Законі України «Про охорону праці».
9
Закон вводить новий вид економічної діяльності (КВЕД )«надання послуг у сфері психічного здоровʼя».
10
Закон встановлює обов’язок для всіх надавачів послуг дотримуватися стандартів у сфері охорони психічного здоровʼя. Систему стандартів у сфері психічного здоровʼя складають державні соціальні нормативи та галузеві стандарти, у тому числі стандарти соціальних послуг та галузеві стандарти у сфері охорони здоровʼя, стандарти якості, встановлені нормативно-правовими актами, що враховують і забезпечують імплементацію міжнародних стандартів у сфері психічного здоровʼя і визначають цілі, яких необхідно досягти в процесі надання послуг у сфері психічного здоровʼя, зокрема, засновані на даних щодо підтвердженої ефективності методів та форм надання допомоги в сфері психічного здоров’я та інших форм підтримки, а також етичні, освітні та професійні стандарти фахівців у сфері психічного здоровʼя.

Прийняття Закону «Про систему охорони психічного здоров’я» є важливим кроком для розвитку сучасної та ефективної системи охорони психічного здоров’я в Україні. Закон впроваджує єдину термінологію, визначає правові, організаційні та соціальні основи надання послуг, а також сприяє боротьбі з дискримінацією та стигматизацією. Запровадження Національної комісії з питань психічного здоров’я та посилення державного контролю забезпечать якісне надання послуг відповідно до європейських стандартів. Це сприятиме покращенню добробуту населення та інтеграції України в міжнародну систему охорони здоров’я.

Закон «Про систему охорони психічного здоров’я» набирає чинності наступного дня після його офіційного опублікування, а вводиться в дію через рік після цього. Станом на 4 лютого 2025 року, закон ще не підписаний Президентом України.