To main content
Єдині кваліфікаційні вимоги МОЗ

Відповідно до П. 24 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики медичну допомогу повинні надавати особи, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

Простими словами, єдині кваліфікаційні вимоги – це сукупність визначених законом документів про освіту, а саме:

1
документ про вищу освіту державного зразка;
2
сертифікат лікаря-спеціаліста (провізора-спеціаліста) встановленого зразка, виданим вищим медичним навчальним закладом, закладом післядипломної освіти;
3
посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії з лікарських (провізорських) спеціальностей (за наявності);
4
свідоцтво про проходження підвищення кваліфікації (за наявності).

Єдині кваліфікаційні вимоги визначені Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 78 «Охорона здоров’я».

Довідник чітко визначає:
  • державні стандарти щодо класифікації професій та чинної номенклатури посад медичних працівників системи Міністерства охорони здоров’я України;
  • кваліфікаційні характеристики керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців та робітників, які є специфічними для галузі охорони здоров’я.
Недотримання єдиних кваліфікаційних вимог є порушенням Ліцензійних вимог та може мати наслідком кримінальну відповідальність за статею 138 КК України «заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу, здійснюване особою, яка не має належної медичної освіти, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого».
Лікувальна дiяльнiсть визнaється нeзaкoннoю зa умoв, кoли вoнa здiйснюється:
  • бeз спeцiaльнoгo дoзвoлу – відсутність ліцензії на медичну практику за спеціальністю в межах якої надавалась медична допомога;
  • oсoбoю, щo нe мaє нaлeжнoї мeдичнoї oсвiти (в тому числі надання лікарем медичної допомоги, яка виходить за межі сертифіката спеціаліста).
Важливо!
Лікарі, які не працюють більше трьох років за конкретною лікарською спеціальністю, допускаються до провадження медичної практики за цією спеціальністю після проходження стажування. Якщо ви зареєстровані як ФОП лікарський стаж вам буде зараховуватись лише у випадку наявності у ФОПа ліцензії та офіційного працевлаштування згідно КЗпП.